expo (UN)SHAME
© Hanne Lamon / @gumgent
Tentoonstelling

Expo | (UN)SHAME

GUM – Gents Universiteitsmuseum

(UN)SHAME maakt ruimte voor wat we graag in de donkerte laten zoals gevoelens die te rauw zijn, lichamen die afwijken van het vertrouwde, waarheden die te zwaar wegen voor een beleefd gesprek. Hier wordt schaamte benoemd, ontmaskerd en vriendelijk gevraagd haar plaats af te staan.


Doorheen de geschiedenis hebben samenlevingen bepaalde ervaringen met zwijgen omhuld.


Waarover je niet mag spreken, wordt taboe. Wat verborgen moet blijven, wordt een bron van schaamte. Maar waarover moeten we ons precies schamen? En vooral, wie dicteert dat? Want schaamte en taboe zijn nooit neutraal: ze worden gevormd door macht, door wie wel en niet mag spreken.


Wat betekenen onze stiltes? Welk offer brengen we door te zwijgen en verbergen? Wat zou er gebeuren als we onze schaamte in het licht brengen – niet alleen om te onthullen, maar om te begrijpen, te genezen en in verzet te komen? Hoe kunnen rituelen helpen om ons te bevrijden van het juk van wat we niet mogen voelen?



Vier kunstenaars onderzoeken wat we gewoonlijk in de duisternis bewaren. Ze ontleden de vele, complexe lagen van schaamte – als een proces met open einde. Daarin ontbloten ze wat niet uitgesproken wordt, wat ongemakkelijk voelt. Ongefilterd en intiem, kwetsbaar en uitdagend. Elk werk stapt uit het keurslijf van de fluistertoon en daagt ons uit te reflecteren over wie mag spreken en wat telt als ‘normaal’ of ‘vanzelfsprekend’.


Kom. Luister. Leg oude veronderstellingen naast je neer. Stel vast hoe krachtig het is te benoemen wat lastig is.
Zie wat er gebeurt wanneer schaamte in het licht komt – en we echt gaan luisteren.



Met Hanne Lamon, Giulia Cauti, Ugo Woatzi & Loïs Soleil.




  • ZA 18 oktober 2025 ➜ ZO 4 januari 2026 (museum gesloten op woensdag)

  • Toegang met je museumticket


Meer info via https://www.gum.gent/nl/event/expo-unshame

Goedgekeurd door kinderen

Plan je familiebezoek >
"Super toegankelijk museum waarin wetenschap op een kindvriendelijke manier wordt gebracht. De verschillende zoektochten maakten het bezoekje nóg leuker!"
Hoe wordt een museum goedgekeurd? >
€12 Gratis met museumpas

Openingsuren

tot en met

Contact

K.L. Ledeganckstraat 35
9000 Gent

Vlot en voordelig bereikbaar met de trein

NMBS Gent-Sint-Pieters

Geniet van 50% korting op je treinreis!
Dankzij je museumpas krijg je 5 Discovery Tickets van NMBS waarmee je aan halve prijs H/T reist naar de musea van je keuze.

Ontdek je voordeel in Mijn museumpas

Mijn museumpas
Meld je aan voor de digitale museumpas