Museum

Maison Losseau

Het Maison Losseau, gelegen op een steenworp afstand van de Grote Markt van Bergen, heeft een neoklassieke, vrij sobere gevel. Wanneer bezoekers door de deur lopen, betreden ze een juweel van art nouveau.

Openingsuren

vr - zo: 13:00 > 18:00

Woensdag is gereserveerd voor scholen en gezinnen, en donderdag voor groepen op reservering.

Gesloten: maandag, dinsdag, feestdagen en jaarlijkse sluiting op het einde van het jaar (bezoek de website van het museum voor de exacte data)

Locatie

Rue de Nimy 37-41
7000 Bergen

Faciliteiten

  • Shop
Rue de Nimy 37-41
7000 Bergen

Faciliteiten

  • Shop

Toegang

Dit museum bezoek je gratis met de museumpas

Bescrijving museum

Het Maison Losseau, gelegen op een steenworp afstand van de Grote Markt van Bergen, heeft een neoklassieke, vrij sobere gevel. Enkel de metalen deuren met weelderige ornamenten van fuchsia bloesem en gebladerte verraden de smaak op gebied van architectuur en decoratie van de voormalige eigenaar van de woning, Léon Losseau.

Volgens archeologen werd het huis ten laatste gebouwd in de 18de eeuw. Het is echter pas aan het begin van de 20ste eeuw dat Léon Losseau het plan begint te rijpen om dit gebouw, dat zijn ouders in 1873 kochten, grootschalig te renoveren. Na de dood van zijn vader in 1894 wenst Losseau, het nieuwe gezinshoofd, het huis te voorzien van alle hedendaagse comfort. Om zijn “herinrichtingsplannen” te verwezenlijken, richt hij zich in 1899 tot Paul Saintenoy.

De Brusselse architect, een geduldige en trouwe vriend, waakt erover dat de zeer specifieke eisen van zijn opdrachtgever worden nageleefd. Het huis wordt uitgerust met elektriciteit, centrale verwarming met stoom werkend op steenkool, elektrische schuiframen, een privélift, radiatoren met bordenwarmers, glazen vloertegels enz.

De renovatiewerken nemen meer dan 10 jaar in beslag en tal van decorateurs, leveranciers en kunstenaars zijn betrokken bij het project. Uit de plannen van Henri Sauvage, Charles Sarazin en vervolgens Louis Sauvage komen tal van unieke verwezenlijkingen tot stand die ook vandaag nog kunnen worden bewonderd: parket en mozaïeken uit marmer met exclusieve motieven, lambrisering en meubels uit nobel hout afgewerkt met brons, muren met een gouden patine, glasramen in glaspasta met talrijke kleurenschakeringen. Dit weelderige decor is het resultaat van het werk van talrijke kunstenaars en ambachtslui: de ateliers van Raphaël Evaldre, Henri Pelseneer, Emille Gallé, de firma Daum of Amalric Walter.

Het herenhuis, dat lange tijd gesloten was, werd vervolgens op de Lijst van het Uitzonderlijke Onroerende Erfgoed van Wallonië geplaatst. Dankzij de volharding van de Provincie Henegouwen en de hulp van Wallonië werd het herenhuis grondig gerestaureerd om terug in zijn volle ornaat te kunnen worden bewonderd. De zalen zijn sinds september 2015 opnieuw toegankelijk voor het publiek.

Het Maison Losseau, gelegen op een steenworp afstand van de Grote Markt van Bergen, heeft een neoklassieke, vrij sobere gevel. Enkel de metalen deuren met weelderige ornamenten van fuchsia bloesem en gebladerte verraden de smaak op gebied v…

Extra voordeel met jouw museumpas

  • Gratis bladwijzer of postkaart

    Het prachtige interieur van Maison Losseau kan je helaas niet meenemen; een souvenirtje wel! Op vertoon van je museumpas krijg je een leuke bladwijzer of een postkaart naar keuze.
  • Ga vlot en voordelig met de trein

    NMBS Bergen

Klaar voor je bezoek aan Maison Losseau?

© P. Tombelle

Klaar voor je bezoek aan Maison Losseau?

Koop geen apart ticket, maar doe een slimme zet met de museumpas. Daarmee bezoek je niet alleen dit museum, maar nog 267 andere in België. Een heel jaar lang, voor slechts € 64,95.
© P. Tombelle